Bak
BVC
Dopet 19 augusti
Norrköping
Bak inför dop
ONSDAG 15 AUGUSTI
KRISTINAPLATSEN & TYSKA TORGET
Från 12.00 Tivoli
VASAPARKEN
19.00 Norrköpings Symfoniorkester bjuder på filmmusik av John Williams
Presentatör Helge Skoog
KONSTMUSÉET
10.00 Föreställningen – Tummelisa med Crusellkvintetten från Östgötamusiken
OPLUGGAT I KNÄPPINGSBORG
19.00 Roffe Wikström, Blueskungen
SALTÄNGSBRON/SALTÄNGSGATAN
22.00 Musikfyrverkeri - ”Tomas Ledin” med Göteborgs Fyrverkerifabrik
TORSDAG 16 AUGUSTI
KRISTINAPLATSEN & TYSKA TORGET
Från 12.00 Tivoli
VASAPARKEN
13.00 RIX FM Festival, Upplevelsebyn öppnar
18.30 RIX FM Festival med bl a Panetoz, Ulrik Munther, Frida Amundsen, Dead by April, Sons of Midnight och David Lindgren. Idag, 13/8, blev det även klart att Eric Saade och Tone Damli kommer!
HÖRSALEN/Game zon
12.00-24.00 Tv-spelsområde
SKANDIATEATERN/Station Norrköping
18.00 Cultivators
18.45 Dödsångest
19.30 íe at heart
20.15 Southern Line
21.00 Eingana
21.45 Motherload
22.30 Take No Prisoners
23.15 Nifters
OPLUGGAT I KNÄPPINGSBORG
19.00 ”Sinatra, Janne & jag”, Robban Haglund med Jan Johansen, Micke Holm och Martin Eurenius.
SALTÄNGSBRON/SALTÄNGSGATAN
22.00 Musikfyrverkeri – ”James Bond” med Göteborgs Fyrverkerifabrik
FREDAG 17 AUGUSTI
KRISTINAPLATSEN & TYSKA TORGET
Från 10.00 Tivoli
G:A RÅDSTUGUGATAN
10.00-24.00 Marknad
FOLKPARKEN
10.00-16.00 Beachvolley AID – mixed turnering
REFVENS GRUND/PRO i Parken
13.00 Korpen dansar Zumba Gold
14.15 Såpkullens Spelmän under ledning av Kurt Fyhr
15.00 Såpkullens PRO-kör under ledning av K.G. Alnefjord
16.00 Hemgårdens Folkdanslag
17.30 Maria Olofsson & Östgötabandet, Svensktoppar från förr
19.00 Allsång med Roland Engdahl, Glade Glenn, Åsa Sjöberg, Jhimmie Bjurdén
OLAIPARKEN/U zon
12.00-24.00 Drogfritt ungdomsområde med utomhusaktiviteter
HÖRSALEN/Game zon
12.00-24.00 TV-spelsområde
CITY mellan Domino/Linden
20.00-24.00 Drogfritt ungdomsdisco
SKANDIATEATERN/Station Norrköping
18.00 Far Out
18.45 TLO
19.30 Molly
20.15 Chickenbrains
21.00 Skanky Fred
21.45 Friends In Denial
22.30 Din skevf
23.15 Supersonic
GAMLA TORGET/NT scenen
Konferencier Peo Wallin
10.00 Miniresemässa i NT tältet
12.00 Lunchbeat – DJ Peo Wahlin
14.30 Let´s move Norrköping & Dolphinettes
15.30 Dansgruppen PHREE
16.00 Boliviakommitén
17.30 ”The best of Familjen Addams”
18.00 Sommarlovsorkestern
18.20 Lalles Bodega
19.00 Dansgruppen VIBE
20.00 Liverpool
21.00 Lalles Bodega
21.45 DJ Peo Wahlin
22.30 Kalle Bah
23.30 Lalles Bodega
00.15 DJ Peo Wahlin
OPLUGGAT I KNÄPPINGSBORG
19.00 Nisse Sandström & The New Generation
SALTÄNGSBRON/SALTÄNGSGATAN
22.00 Musikfyrverkeri – ”ABBA” med Göteborgs Fyrverkerifabrik
LÖRDAG 18 AUGUSTI
KRISTINAPLATSEN & TYSKA TORGET
Från 10.00 Tivoli
G:A RÅDSTUGUGATAN
10.00-24.00 Marknad
GAMLA TORGET/NT scenen
Konferencier Peo Wallin
10.00 Mini resemässa
11.00 Caporales San Simon Suecia - NRK
12.00 Norrköpings sportdansare
13.00 Norrköpings Dance Center
14.00 Boliviakommittén
14.30 Dansverkstan Norrköping
15.30 Träffa Peter Johansson, signering (NT tältet)
16.00 Prisutdelning Stadsloppet
16.30 ”The best of Familjen Addams”
17.00 DJ Peo Wahlin
18.15 Lalles Bodega
19.00 Nikki Barr
19.15 DJ Peo Wahlin
20.00 Peter Johansson, signering efter show
21.30 Lalles Bodega
22.15 DJ Peo Wahlin
22.30 Roxanne
23.30 Lalles Bodega
00.15 DJ Peo Wahlin
NORRKÖPINGS STADSLOPP
13.00 Tävlingsstart vid Stadium arena
FOLKPARKEN
10.00-16.00 Beachvolley AID – dam- herrturnering
KRISTINASKOLANS GÅRD
13.00 Starke Man - tävlingsstart
VASAPARKEN/Coops Familjedag
Familjeaktiviteter under hela dagen! Konferencier Lotta Källström
10.00 Tävlingsstart Kaninhoppning
11.00 Parken öppnar, Norrköpings dancecenter
12.00 SON /Hageby hus dansare, Folkuniversitetet
13.00 SON /Hageby hus dansare, Caporales San Simon Suecia - NRK
14.00 SON /Hageby hus dansare
14.30 Sjung med Lotta, tävlingar, prisutdelning bästa kostym, godisregn mm
15.00 Norrköpings Dance Center
15.30 Korpen
16.30 Sean Banan, sjunger och signerar skivor
18.00 Unga Talanger
REFVENS GRUND/PRO i Parken
12.00 Janne Karlsson, trubadur
13.00 Hageby PRO-kör under ledning av Inger Ekman
14.00 Unga begåvningar
15.00 Tonbandet
16.15 Rock & Bugg, dansuppvisning
17.00 Roland Engdahl, Fredrik Edkranz, Lotta & Linnea Källström underhåller
20.00 Dans till Max Rogers Orkester
OLAIPARKEN/U zon
12.00-24.00 Ungdomsområde med utomhusaktiviteter, musik, dans, kokosbollskatapult, såpfotboll, backstapling, sumobrottning m.m.
HÖRSALEN/Game zon
12.00-24.00 Tv-spelsområde
SKANDIATEATERN/Station Norrköping
18.00 Kallocain
18.45 Immortal Days
19.30 Neo Pangea
20.15 Thunder Oak
21.00 Pegasûs & The Bellerophones
21.45 Haunted by Destiny
22.30 Daylight Stella
23.15 Fair of Freaks
OPLUGGAT I KNÄPPINGSBORG
19.00 Kebnekajse
SALTÄNGSBRON/SALTÄNGSGATAN
22.00 Musikfyrverkeri – ”Beatles” med Göteborgs Fyrverkerifabrik
Hur vi har haft det under dessa 2 dagarna kommer på måndag och även hur dopet blev.
//ha det gött